Stáž vo Švajčiarsku

Dňa 9.12.2023 sme aj s mojou spolužiačkou Natáliou Turzovou odcestovali do Švajčiarska na zimnú stáž. Do Zürichu sme cestovali Flixbusom približne 10 hodín. Odtiaľ sme prestúpili na ďalšie spoje, s ktorými sme prišli až do Weggis.

Vo Weggis sme strávili dva týždne, kde sme sa učili o švajčiarských jedlách a nápojoch, degustovali vína, komunikovali v nemčine, ale taktiež obsluhovali obedy a večere. Prvý víkend sme navštívili piváreň Eichhof a  druhý Aeschbach Chocolatier.

Po dvoch týždňoch prípravy, sme spravili skúšky a následne vyrazili do našich hotelov.

NATÁLIA

Na moje pracovisko som dorazila 23. decembra a hneď na druhý deň som sa zaúčala u chyžných. Prvý týždeň počas vianočných sviatkov  bol veľmi ťažký, pretože sme mali veľa ľudí, a ja som sa ešte len zoznamovala s tým, ako to tam chodí. Na začiatku sme nevedeli, kedy máme voľno a o koľkej pracujeme, ale po mesiaci sme si konečne vydupali týždenný plán s voľnami.

Vo februári, v strede sezóny, boli veľmi dobré podmienky na lyžovanie, a to znamenalo, že sme mali každý deň plnú reštauráciu už od jedenástej. V obsluhe to bolo veľmi náročné, pretože sme museli debarasovať v celej reštauráci, a zároveň vynášať objednávky. Častokrát sa nám stalo, že sa hostia presadli, a my sme nevedeli, kam im máme doniesť jedlo. Po celom dni sme si vždy najviac priali, aby sme večer nemali rezervácie na a´la cart a nemuseli sme pracovať až do noci.

Každý víkend k nám prišli veľké skupiny firiem na večere a väčšinou som im na druhý deň po práci až do noci chystala raňajky na siedmu hodinu. Takto to pokračovalo až do polovice marca a potom to už bolo pokojnejšie. Posledný týždeň sme sa snažili všetko upratať čo najrýchlejšie, aby sme mohli ísť čo najskôr domov.

LENKA

Môj prvý hotel bol Hotel Seehof v Davos Dorfe v kantóne Graubünden. Hotel bol 5 hviezdičkový, čiže obsluha bola veľmi náročná. Personálu nebolo veľa, preto sme každý pracovali neustále. Raňajky boli a´la cart, ale večere menu.

Bývali sme mimo hotela v "personal house", ktorý vyzeral ako malá bytovka. Každý deň sme sa stretávali v kuchyni a rozoberali náš deň v hoteli. Cez voľno sme spolu aj s mojou spolubývajúcou navarili jedlo pre všetkých a neskôr išli na drink.

Vo februári som prestúpila do druhého hotela – Kinder hotel Muchetta. Hotel bol rodinný, takže aj prístup mojich šéfov bol ľudskejší oproti Seehofu. Práca bola pomerne rovnaká, za čo som bola rada. Aj v tomto hoteli som mala kamarátku, takže som tam nebola úplne sama. Hotel bol len 15 minút autobusom od Seehofu, tak som stále ostávala v kontakte s bývalými kolegami. Po sezóne bolo všetko pokojnejšie. Mávali sme viacej voľna a klientela sa tiež zmiernila a pomaly sme sa chystali domov.

Táto stáž mi dala nové skúsenosti, ale hlavne kamarátov. Predovšetkým, sa chcem poďakovať p. prof. Golejovej, ktorá bola pre mňa ako moja druhá mama,  bez jej podpory by som odišla domov už vo februári. Ešte raz veľké ďakujem.   

 Zimná stáž vo Švajčiarsku     


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30