Príhovor riaditeľky školy

Vážení rodičia, pedagógovia, kolegovia, priatelia a milí študenti,

dostalo sa mi veľkej pocty, prihovoriť sa vám prostredníctvom týchto pár riadkov.

Prvého septembra sa otvoria brány škôl a opäť vstúpime do nového školského roka, ktorý bude takým, akým mu dovolíme byť. Úspešným, pokiaľ vynaložíme potrebné úsilie, priateľským, pokiaľ budeme okolo seba rozsievať lásku a ponúkať pomocnú ruku, nezabudnuteľným, pokiaľ si v sebe uchováme významné a jedinečné okamihy, strateným a bezvýznamným, pokiaľ si nevšimneme príležitosti a skvelých ľudí, ktorí okolo nás prejdú.

Škola patrí k významným medzníkom v živote každého človeka. Pod vedením pedagógov sa v nej učíme spoznávať náš svet a vzťahy v ňom, prenikať do neviditeľného, poznať to, čo sme doteraz nepoznali, učíme sa pohybovať v spoločnosti, byť úspešnými v živote aj v práci, na ktorú sa pripravujeme, osvojujeme si nové zručnosti, stretávame prvé lásky, priateľov, zažívame prvé sklamania, ale aj prvé väčšie úspechy. Práve v škole dospievame a meníme sa.

Je to práve škola, kde si vyberáme svoju ďalšiu cestu a svoje povolanie. Ja som mala tú možnosť stať sa učiteľkou. Bol to môj sen, ktorý sa mi splnil. Vďaka tejto práci som spoznala veľa skvelých ľudí, mala som možnosť zachytiť jedinečné okamihy, v ktorých sa detská duša mení na „dospeláka“, v ktorých sa z malého „lúpežníka“ stáva zodpovedný a úžasný človek. Po mnohých rokoch práce dnes môžem povedať, že povolanie pedagóga je síce veľmi náročné, ale neskutočne krásne, a napriek všetkým pádom, ktoré sú súčasťou každého ľudského života, nikdy som neľutovala, že som si vybrala práve túto prácu.

Vy, milí rodičia a žiaci, ste si zvolili práve našu školu. Ponúka našim absolventom prácu s ľuďmi, ktorá síce nie je ľahká, ale zato je veľmi krásna. Kto si ju zamiluje, nechce sa jej už nikdy vzdať. Vyžaduje si od nás, ktorí pracujeme s ľuďmi, celé srdce, množstvo trpezlivosti a lásky. Nie je to však zbytočne vynaložené úsilie, je to cesta, na ktorej nachádzame seba a svoju ľudskú podstatu, učíme sa byť lepšími a v rámci svojich možností zlepšovať tento svet.  Veď ako sa hovorí, načo je človek, ktorý nerobí svet lepším?

Keď sa lúčim so svojimi žiakmi, zvyknem citovať Herakleita z Efezu, antického filozofa, ktorý napísal: „Najdlhšia cesta, ktorú musí človek prejsť, je v ňom samom.“ Želám vám všetkým, aby ste na tejto ceste boli veľmi pozornými žiakmi, aby ste čo najmenej opakovali svoje chyby a každý  problém, s ktorým sa v živote stretnete, nech je pre vás lekciou a výzvou, ktorá vás posunie ďalej, k splneniu vášho sna.

                                        Mgr. Iveta Mináriková, riaditeľka SOŠ obchodu a služieb

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Máj 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31